середа, 11 квітня 2018 р.

Мовний турнір "безсполучникове складне речення"




























Тема:  Мовний турнір «Безсполучникове складне речення»

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про безсполучникове 
           складне  речення; розвивати критичне мислення, вміння розрізняти
           безсполучникові складні речення в тексті, будувати безсполучникові
           складні речення з різними типами смислових зв`язків, добирати
           синтаксичні синоніми до безсполучникових складних речень,
           комунікативно виправдано використовувати безсполучникові складні
           речення в мовленні залежно від ситуації спілкування; виховувати
           моральні цінності, самостійність мислення, кмітливість, любов до   
           рідної мови, пісні 

Очікувані результати:  учні вміють застосовувати теоретичні знання з теми
           «Безсполучникове складне речення»  при виконанні практичних, 
            тестових завдань; будують  безсполучникові складні речення з
            різними типами смислових зв`язків, комунікативно виправдано
            використовують безсполучникові складні речення в мовленні;
            узагальнюють  і повторюють вивчений матеріал у рамках підготовки
           до написання контрольної роботи.

Обладнання: підручник, картки, дидактичний матеріал, комп`ютер,
                       мультимедіа.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь та навичок

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.

Слово вчителя
        
        Сьогодні на уроці ми повторимо й узагальнимо відомості про безсполучникове складне речення;          застосовуватимемо теоретичні знання при виконанні практичних та тестових завдань, використовуватимемо безсполучникові складні речення в мовленні.
         Урок  проведемо у формі мовного турніру.
         Для цього об`єднаємо клас у дві команди й оберемо капітанів. У кінці уроку ми підіб’ємо підсумки й виявимо переможців турніру.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

         Для виконання завдань біля дошки за картками запрошуються 2 учні, по одному від кожної команди.

         Завдання за картками
        
1.     Скласти речення за схемами, обґрунтувати пунктограми, зробити повний синтаксичний розбір:
         [     ]  -    [       ] .                               [     ] :     [      ] .

Праця додає здоров’я – лінь – хвороб.
Не забувай: добре ім’я цінніше за найбільше багатство.

І етап «Теоретичний»

        Гра  «Так» чи «Ні»

Учасники команд по черзі ставлять запитання з теми «Безсполучникове складне речення» (по 5 запитань кожній команді).
1) Складне речення, в якому смислові відношення  між частинами виражаються в усному мовленні інтонацією, а на письмі комою, крапкою з комою, двокрапкою , тире називаються безсполучниковими?    (Так)
2) Між частинами безсполучникового  складного речення ставиться лише кома або крапка з комою?         (Ні)
3) Якщо друга частина безсполучникового складного речення доповнює зміст першої і між ними можна вставити слова як, що, а саме, і побачив, і почув, і відчув, то між ними ставиться двокрапка?     (Так)
4) Якщо зміст обох частин БСР протиставляється або зіставляється (між ними можна поставити наче, а, то)  між ними ставиться тире?    (Так)
5) Між частинами БСР, якщо вони не тісно пов`язані за змістом, поширені, мають всередині розділові знаки ставиться двокрапка?      (Ні)
6)  Якщо друга частина вказує на причину того, про що йдеться в першій (між ними можна вставити слова бо, тому, що), то між ними ставиться двокрапка?          (Так)
7) Безсполучникове складне речення, в якому друга частина доповнює зміст першої, синонімічне складнопідрядному реченню з підрядною з’ясу-вальною частиною?   (Так)
8) Безсполучникове складне речення, в якому друга частина пояснює, розкриває зміст першої, синонімічне складнопідрядному реченню з підрядною означальною частиною?            (Ні)
9) Кома між частинами безсполучникового складного речення ставиться, якщо друга частина вказує на результат, наслідок?          (Ні) – тире
10) У реченні:    Багато снігу – багато хліба.
Перша частина вказує на умову того, про що йдеться в другій?      (Так)

або    Бліц – опитування
1.     Яке речення називається складним?
2.     За способом зв`язку складні речення поділяються на…..?
3.     Яке речення називається безсполучниковим складним реченням?
4.     Які розділові знаки ставляться між частинами безсполучникового складного речення?
5.     Які смислові зв`язки існують між частинами безсполучникового складного речення?

Безсполучникові складні речення
6.     Які розділові знаки ставляться між частинами безсполучникового складного речення?
7.     У якому випадку ставиться кома, крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення?
8.     Коли між частинами безсполучникового складного речення ставиться двокрапка?
9.     Коли між частинами безсполучникового складного речення ставиться тире?
10.                        Якому реченню синонімічне безсполучникове складне речення, якщо друга частина доповнює зміст першої? (Складнопідрядному реченню з підрядною з`ясувальною частиною).
11.                        Яке речення називається складнопідрядним реченням, складнопідрядним реченням з підрядним з`ясувальним?
12.                        На що вказує перша частина  безсполучникового складного речення.
Багато снігу – багато хліба? (На умову того, про що йдеться в другій частині).
ІІІ етап  « Поетична синонімія »
Учні отримують віддруковані поетичні фрагменти, в яких замість вжитих авторами слів у дужках подано кілька синонімів. Той, хто швидко й правильно відновить вжите автором слово,  визначається переможцем гри.

1. Мережиться між травами  (ручай, джерело, струмок)

    Рясна калина  (кетягами, китицями, гронами) 
                            (червоніє, багриться, багровіє)

    (Лине, пливе, тягнеться) туман білявий, як димок,
    долина (самоцвітами, коштовностями, діамантами)  іскриться.
                                                                                           Д.Луценко

   Відповідь: струмок,  гронами,  багриться, пливе, самоцвітами

2.     Край вікна любисток пророста весною,
     (проривається, пророста, тягнеться) до сонця (блакитне, голубе,
      ясно-синє) стебло.

Зароста (доріжка, стежина, шлях) ранньою  травою, де моє (кохання, любов, залюбленість) вперше розцвіло.
                                                                                              Д.Луценко

   Відповідь:   тягнеться, голубе, стежина, кохання

Валеохвилинка:    звучить мелодія.

Учні сідають зручно, розслабляються, заплющують очі й за вчителем повторюють: «Від щирого серця побажайте зараз всім-всім здоров`я, душевного спокою, щастя, миру, добробуту, злагоди, а для себе скажіть: «Я знаю, я вмію, я можу!»

ІV етап    «Вправа з ключем»

Випишіть речення в такій послідовності. Спочатку безсполучникові складні речення, в яких потрібно поставити двокрапку, потім ті, в яких поставити тире. Розставте розділові знаки.

Ключ: підкресливши останню букву кожного речення, прочитаєте назву
             однієї з найулюбленіших квіток українців.

1. Ліс стоїть задумливий, печальний: йому ось-ось треба пишне своє вбрання скидати, підставляти свої віти дощам холодним, хуртовинам сніговим.                                                         (О.Вишня)

2. Осінь пензлем Левітана доторкнулась садів – жовтим золотом багряним лист заграв, затріпотів.                                           (О.Ющенко)

3. Згадала околиці рідні: скрізь квіти рясні, ясна роса.
                                                                                (Леся Українка)

4. Вітри вщухли – розіп`ялися хрестами на вигоні вітряки.
                                                                                (А.Головко)

5. Він бачив: до Борислава пливли люди з гір і долин, з містечок і сіл.
                                                                                (І.Франко)

6. Раптом чую: мене звуть.

         Відповідь:    Мальви

V етап    Конкурс капітанів

Завдання:  капітани виходять до дошки й демонструють  приклади      українських пісень, у яких використовуються безсполучникові складні речення
                    (по 3 приклади).

         Кожен капітан називає автора пісні, її назву, виконавця: звучить пісня (куплет з приспівом), безсполучникові складні речення презентуються на мультимедіа – капітан називає граматичні основи та смислові зв`язки.

VІ етап    Підсумковий тестовий контроль

1.     У якому з правил щодо пунктуації безсполучникового складного
    речення допущено помилку?

А. Якщо частини безсполучникового складного речення виражають 
     одночасність, сумісність дій або їх послідовність і тісно пов’язані між
     собою за змістом, то між ними ставиться кома;
Б.  Якщо частини безсполучникового складного речення зберігають певну
      самостійність у змістовому відношенні, то між ними ставиться крапка 
      з комою;
В.  Якщо зміст частин безсполучникового складного речення порівнюється
      чи протиставляється, то між ними ставиться двокрапка;
Г. Якщо в першій частині безсполучникового складного речення
     вказується на час дії, про яку говориться в другій, то між ними 
     ставиться тире.

2. Знайти правильну структурно – семантичну схему речення:

Ми цінуємо барвінок за його  «лікарську допомогу»: з нього виготовляють ліки від важких хвороб.
А.  [   ] ,   [    ]  - одночасність.
Б.   [   ] : [висновок].
В.   [ умова  ] - [    ].
Г.   [   ] : [причина].

3. Знайти  речення, у якому вживається двокрапка між частинами 
    безсполучникового складного речення:

А. Надворі вже стемніло десь далеко на небі засяяла перша зірка.
Б. Не посадив жодного дерева за своє життя плати за чисте повітря.
В. Впаде мороз на яблуневий цвіт тоді залишимося без врожаю.
Г. Я знаю кожній дитині потрібна турботлива увага батьків.

      4. Знайдіть серед речень  зайве (не безсполучникове)

А. Зашелести до мене барвінково, зорею надвечірньою зійди, у світ широкий проведи, моє пісенне материнське слово.
Б. Весна веселая була: зазеленів вишневесенький садочок, пахучая фіалка розцвіла і звеселила свій куточок.
В. Посієш вчасно – вродить рясно.
Г. Тихесенько вітер віє, степи лани мріють, між ярами над степами верби зеленіють.

       5. Яке речення є більш виразним, експресивним, образним.

А. Коли вітер повіяв по долині, пішла дібровою луна.
Б. Повіяв вітер по долині – пішла дібровою луна.
В. Повіяв вітер по долині, і пішла дібровою луна.
Г. Як повіяв вітер по долині,  то пішла дібровою луна.

VІІ. Підсумок уроку.

                      Інтерактивна вправа «Мікрофон»
  
Продовжіть  речення:

А. Найцікавішим на уроці  для мене було ………
Б. Під час уроку …………….

VІІІ. Підбиття підсумків.  Визначення переможців.
         Коментоване оцінювання.

ІХ. Домашнє завдання.
       А) повторити & 20-23;
       Б) скласти твір у художньому стилі на тему: «Чарівний дивосвіт     природи», використовуючи безсполучнико

понеділок, 26 березня 2018 р.



Сповнюйте життя мріями

Тема.           Володимир Дрозд. «Білий кінь Шептало». Проблема людини в суспільстві, її знеосіблення, свободи і неволі, особистості й натовпу, діяльності й мрії.
Мета:           обговорити зміст оповідання; удосконалювати навики характеризувати головного персонажа; пояснити алегоричність образу коня Шептала; розвивати вміння давати власну оцінку поведінці персонажа, дискутувати про життєвий вибір сучасної людини, її можливість зберегти свою індивідуальність; виховувати любов і повагу до неординарних особистостей, до природи; прививати любов до прекрасного.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.
Методи, прийоми і форми роботи: Розповідь учителя, повідомлення учасників дослідницьких груп, презентації, інтерактивні вправи.
Обладнання:мультимедія (музичне оформлення, анімація, презентації), матеріали для роботи в групах, підручник, жар-птиця.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент
Вчитель.  Слайд 1
Вітаю всіх присутніх на уроці. Сьогодні у нас незвичайний урок, бо й день неповторний, весняний, зі співом птахів, першими квітами, з гостями у класі. Бажаю гарного робочого настрою і сподіваюсь на вашу плідну співпрацю.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Вчитель. Слайд 2
Діти, до сьогоднішнього уроку ви повинні були прочитати оповідання В.Дрозда «Білий кінь Шептало». Отож, тема нашого уроку «Проблема людини в суспільстві, її знеосіблення в оповіданні  Володимира  Дрозда  «Білий кінь Шептало».
Слайд 3
Сьогодні на уроці ми повинні дати оцінку  «поведінки» коня Шептала, висвітлити порушені автором проблеми; ви розвиватимете  вміння і навички  висловлювати думку, захищати власну позицію; думаю, що зміст оповідання допоможе вам у формуванні багатогранної особистості, яка прагне здійснювати свої заповітні мрії, не  губитися в юрбі, а також з’ясувати, чи варто вирізнятися з-поміж інших, адже для цього треба мати мужність і витримку, бо:

Слайд 4

 

У  зграї звірі знищують слабких,

Щоб через них не нищилась порода.

А люди, як не дивно, нищать тих

У кого розум є, талант і врода.

В. Іващенко



На ці та інші запитання ми будемо шукати відповідь сьогодні на уроці, аналізуючи оповідання В. Дрозда «Білий кінь Шептало».

III. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вчитель. Слайд 5
 Згадаймо повість О. Довженка «Зачарована Десна» і розповідь малого Сашка про коней.
Сценка.
«Здавалось мені, що коні й корови щось знають, якусь недобру таємницю, тільки нікому не кажуть...      
 Коні водилися в нас різні, бо батько часто їх міняв на ярмарку. Були часом хитрі й недобрі коні. Були нещасливі, ображені, мужицькі кінські душі. Були перелякані, закляті, стурбовані або заворожені навіки грішники конячі.      
 ...Трудно жилося їм у нас. Роботи багато, корм поганий, збруя стерта, ніякої пошани.       
...Якось одного разу над Десною підслухав я вночі на сіні лежачи і дивлячись на зорі, як після денної важкої праці коні розмовляли між собою, пасучись.      
 Розмова йшла про нас, якраз про батька.       
- І чого він такий лихий, ти не знаєш?    
   - Не знаю. Я ледве стою на ногах, отак натягався.    
   - А я що знаю? Теж нічого. Знаю хомут, голоблі і пугу. І ще хіба його лайку.      
 - Знаю і я його лайку. Наслухавсь доволі. Так чомусь сумно й недобре мені.      
 - Сумно й мені. Колись я бігав понад хмарами. - Тягнибіда розігнув шию і подививсь за Десну.— Тисячі літ, ще до возів і оранок, на моїй спині їздили пророки. Були в мене тоді ще крила. А пращур мій був кінський цар чи бог, колись казали мати.      
 - Були і в мене крила, та нема. Ні крил у мене вже, ні краси, тільки вавки на спині...»   

Вчитель. Слайд 6
    Отже, сьогоднішня наша розмова — про коней — розумних і вірних друзів, вічних помічників людини. Але не тільки про них.
Слайд 7
Письменник В. Дрозд надав своєму героєві, коню на ім'я Шептало, багато людських якостей, в алегоричній формі відобразив проблему пристосуванства і збереження індивідуальності сірого, «як усі» і яскраво-неповторного.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Учитель. Слайд 8
«Білий кінь Шептало» – одне з ранніх оповідань митця, написане в ті роки, коли після епохи жорстокої цензури література як один з видів мистецтва вперше розвивається в умовах практично повної свободи. Знято будь-які обмеження. В основі твору – алегоричні образи, які допомагають зрозуміти, хто є хто.
Слайд 9
Перш, ніж ми розпочнемо роботу над змістом твору, я пропоную вам переглянути презентацію «Портфоло  оповідання В. Дрозда «Білий кінь Шептало», яку підготувала Фенік Ярослава
Перегляд презентації.
ППортфоліо оповідання В. Дрозда «Білий кінь Шептало»
Тема
Розповідь про буденне  життя  коня Шептала.
Ідея
Возвеличення гармонії, яка простежується у взаємостосунках людини зі світом тварин.
Основна думка
Людина і природа взаємопов’язані, бо становлять єдине ціле.
Жанр
Оповідання.
Проблематика


- людина в суспільстві;
- свобода і неволя;
- особистість і натовп;
- дійсність і мрія.
Лейтмотив
Краса природи належить тому, хто її розуміє, цінує, вшановує.
Композиція



Експозиція: знайомство читача з конем.
Зав’язка: Степан з конем Шепталом вирушив за зеленим харчем для свиней.
Кульмінація: Шептало на волі.
Розв’язка: повернення додому.
Слайд 10
Бесіда. «Карусель запитань та відповідей»
1.Хто головний герой оповідання?
(Головний герой оповідання – білий кінь Шептало)

2.З яким словом асоціюється кличка Шептало?
(Шептати, притишений, приглушений)

3.Чим Шептало відрізнявся від гурту коней?
(Був білим, високого походження, не любив гурту, вважав себе вищим за інших, був гордим)

4.Чому в Шептала були особливі стосунки з конюхом?
(Степан поважав його, жалів, не посилав на важку роботу)

5.Чого білий кінь соромився?
(Становища робочої худоби, упряжі, їзди до міста)

6.Чому Шептало прикидався сіреньким та покірненьким?
(«Супроти вітру довго не пробіжиш, і розумніше до часу прикинутися скореним, лишившись у душі вільним, аніж бути скореним насправжки»)

7.Коли виявляється твердість характеру Шептала?
(Обурений брутальністю конюха і підпаска, Шептало «як ніколи досі, відчув свою неволю» і вирвався з чіпких рук хлопця)

8.Як Шептало насолоджувався волею?
(До пізньої ночі бігав кінь по лугах і яругах, насолоджуючись волею, яка «пахла живою вільгістю, міцним настоєм лугових трав і молодого сіна»)

9.Чому Шептало виправдовував своїх кривдників?
 (Скупавшись у річці, він «побачив у водянім дзеркалі себе – незвично білого, аж до щему в очах». Гірка правда відкрилася Шепталові. Це тепер, змивши із себе пил і бруд, він знову став білим красенем, а там, у стайні, був «бруднувато-сірим, попелястим» і звичайним, як усі. Тому, мабуть, конюх і дозволяв собі бити його батогом)

10.Чому Шептало повернувся до гурту?
(Він не хотів бути білим конем, викачався у багнюці, аби з часом повернулася колишня «сірість». «А справді, кому й що доведеш? Тільки собі гірше зробиш. Головне, щоб він, Шептало, знав про свою білизну, а про чуже око краще лишитися колишнім»)
Слайд 11

11. Які ж були мрії і дійсність коня Шептала? Щоб це з’ясувати, я пропоную вам скласти пазли: 1 група відшукує мрії коня Шептала, а 2 – дійсність. Назвіть їх.
Слайд 12 мрії коня Шептала
Слайд 13 - дійсність

12. Що втілює письменник в алегоричному образі  коня?
(Суперечливу особу періоду «застою») 

13.Що стало алегоричним образом тогочасної системи?
(Стайня, яка кл
икала його до себе)

14.Чому письменник вирішив донести свої ідеї саме через образ коня?
 (Коні розумні й близькі до людини, спілкування з кіньми лікує деякі хвороби)

Вчитель. Слайд 14

Символом чого є ця тварина для українців ми дізнаємося з презентації «Образ коня у міфах та легендах», яку підготувала Примак Поліна
Перегляд презентації.
Робота в групах. Слайд 15
На основі почутої інформації складіть асоціативне гроно щодо характеристики 1 групі – образу Шептала, 2 групі – Степана.

Слайд 16

(Шептало – покірний, роботящий, граціозний, красивий, вільний, безстрашний,  мріє про свободу, пишається своїм походженням, поважає конюха, вміє критично мислити.
Степан – добрий, турботливий, роботящий, приземлений розумово, злий, з брудними руками)

«Шифрувальники» Слайд 17
А зараз я пропоную вам уявити себе шифрувальниками. Розшифрувавши подане послання,  ви дізнаєтесь:
Слайд 18
 1 група – про що мріяв Шептало;
 2 група – який висновок робить Шептало у кінці твору
Слайд 19
Бути  справжнім білим конем, відважним та одчайдушним, як його далекі предки
Слайд 20
Головне, щоб він, Шептало, знав про свою білизну, а про чуже око краще лишитися колишнім

Вчитель. Слайд 21
Кожній групі було дано завдання довести або спростувати думку. 1 групі – «Супроти вітру довго не пробіжиш»; 2 групі – «Найвеличніші перемоги на світі – це перемоги над власним «Я»

Слайд 22
«Супроти вітру довго не пробіжиш»
Кожна людина рано чи пізно постає перед вибором: залишатися самою собою чи стати такою, як усі, тобто втратити свою індивідуальність. Таке рішення прийняти складно. У таку хвилину варто пригадати білого красеня Шептала. Можливо, його досвід нам знадобиться.
       Білий кінь Шептало — це алегорія. У цьому образі автор зображує непересічну людину, яка не хоче приймати рабську долю, бути «як усі», опирається «сірій» буденності, але зазнає поразки у цій боротьбі.
        Змивши з себе сірий бруд, кінь стає білосніжним і, вражений, стоїть над водою. Повертаючись до колгоспної конюшні, білий кінь викачується в багні, щоб на ранок знову стати сірим, але глибоко в свідомості Шептала пульсує думка, що він особливий, і нікому його не зломити, доки в ньому живе таке самовизначення, але серед натовпу краще все ж таки залишатися сірим, щоб не мозолити зайвий раз око.

Слайд 23
«Найвеличніші перемоги на світі – це перемоги над власним «Я»

Ми вважаю, що дуже важливо для людини бути неповторною. Кожна людина повинна мати повагу до себе, розвивати свої таланти для себе і для оточуючих. Відкриваючи себе, ми допомагаємо іншим зробити те саме. І від цього світ стає мудрішим, яскравішим, прекраснішим.
Кожна людина в цьому світі єдина і неповторна. Але ж ми живемо в суспільстві серед собі подібних. То ж чи треба вирізнятися з-поміж інших? А з іншого боку, хіба варто ховати свої переваги, таланти? Може, краще пишатися ними. Для нас це питання залишається відкритим.

Вчитель.  Слайд 24
А як підсумок  - літературна гра “Так чи Ні” 


V. Закріплення вивченого матеріалу

Літературна гра “Так чи Ні” 
С. 25   1. Шептало змалку ненавидів табун, гурт і загорожі. (Так)
С. 26   2. Конюх Степан ставився до Шептала, як і до всіх коней. (Ні)
С. 27 3. Якщо говорити про роботу, Шептало найбільше любив крутити привід і їздити до міста. (Ні)
С. 28  4. Інстинкт білого коня підказав йому, що рано чи пізно люди зломлять його. (Так)
С. 29 5. Шептало не розумів, чому деякі коні на кожному кроці огризаються, показують свій характер, адже цим нічого не досягнеш, крім батога.(Так)
С. 30 6. Коли Степан зненацька вдарив Шептала, того охопив глибокий відчай. (Так)
С. 31   7. На удар хлопчака Шептало не звернув уваги. (Ні)
С.32 8. Шептало упав на траву і сумно задрімав, не відчуваючи дощу, не здригаючись від грому та блискавок. (Ні)
С. 33   9. Шепталові вже ніколи не хотілося почути голос злого конюха. (Ні)
С. 34 10. Викупавшись у річці, Шептало все ж не став білим конем, як раніше, а залишився брудно-сірим. (Ні)
С. 35 11. Кінь був згоден уже, щоб його покарали, аби лише повернутися до стайні. (Так)
С. 36 12. Шептало думав, що головне, щоб він знав про свою білизну, а про чуже око краще лишитися колишнім. (Так)

VІ. Закінчення уроку

Вправа «Мікрофон» Слайд 37

Вчитель.
А на завершення уроку – вправа «Мікрофон». Я хочу, щоб ви створили словесний портрет «Яким я хочу бачити Шептала»  (Відповіді учнів)
Вчитель.
-         Особисто я Шептала хочу бачити таким (учитель читаєпоезію):

Слайд 38
Сповнюйте життя мріями…
Розвіває вітер білу гриву,
Й стук копит, що на шляху життя, -
Кінь має вдачу вільну, незрадливу
І мрію, що несе у майбуття…

Так, білу чи рожеву мрію чисту,
Так, бути не таким, як сірі, всі –
Так, іскру Божу в серці променисту,
Щоб не в калюжі вмитись, а в росі…

-Так, Шептало повертається, але мрія залишається. У кожного повинна бути мрія. Особливо мрій багато у дітей.
Слайд 39
-Скажіть, а який птах у вас асоціюється зі  здійсненням мрій, бажань?
(Жар-птиця)

Розгортаю дошку із жар-птицею.

-У вас на партах лежать різнокольорові пір’їнки, запишіть на них свою сокровенну мрію, прикріпіть пір’їнку до хвоста жар-птиці і вона неодмінно збудеться!

Слайд 40
(Відеокліп  Океан Ельзи «Вільний, бо живий»)                           

-НЕ ЗРАДЖУЙТЕ СВОЇМ МРІЯМ!

VІІ. Самооцінка
Вчитель. Слайд 41
Розпочали ми наш урок з того, що день незвичайний, що весна рідним краєм крокує. Тож і оцінимо нашу роботу за допомогою «Шкали самооцінки».
(На партах лежать квіточки – високий рівень знань, листочки - достатній, бруньки – середній.Учні підходять і чіпляють на гілочку або дерево, намальоване на ватмані, квіточки, листочки, бруньки)
Наша гілочка розцвіла.
Дякую за співпрацю. Ви досить об’єктивно себе оцінили. Оцінки я потім виставлю в журнал.
Ви не розчаровуйтесь, що в когось сьогодні брунечка. Бо з неї може розвитись і квіточка, і листочок. Тож є до чого прагнути!

VІІІ. Домашнє завдання
Слайд 42
Написати продовження твору «Білий кінь Шептало»

Мовний турнір "безсполучникове складне речення"

Тема:   Мовний турнір «Безсполучникове складне речення» Мета : узагальнити й с...